Populární a v této době doporučovaný home office a nemoci z povolání. Dne 9. listopadu 2020 se na tato témata konal on-line seminář Nemoci z povolání a home office a jeho legislativní aspekty v souvislosti s covid-19 s uznávanými odborníky na tuto problematiku – Doc. MUDr. Evženem Hrnčířem CSc., MBA a JUDr. Martinem Mikyskou. Informace o kampani Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž podal Ing. Jaroslav Hlavín.Více informací

V důsledku tzv. koronavirové krize vzrostl zájem o vzdělávání na dálku, mimo jiné i formou e-learningu, včetně provádění tzv. školení BOZP (právní předpisy jej neznají, požadují celou řadu školení a seznámení zaměstnanců, která lze pod tento pojem zahrnout) a školení PO zaměstnanců prostřednictvím tohoto nástroje. Je však pro zaměstnance vhodný? A pokud ano, za jakých podmínek?Více informací

Podle § 101 odst. 5 zákoníku práce se povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Je nutné školit každého, kdo vstupuje do areálu firmy, tedy například i pošťáka, který nese poštu na recepci? Kdo může být oprávněnou osobou k takovému proškolení – vrátný? Má být proškolení zdokumentováno? Jak toto řešit v praxi? Odpovědi se dozvíte v tomto příspěvku.Více informací

V souvislosti se zahraničními pracovníky z Evropské unie i mimo ni se nás čtenáři ptají, jak je to s uznáváním kvalifikací v BOZP a PO nebo kvalifikací podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. Uznávání odborných kvalifikací pro účely výkonu povolání upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/36/ES ze dne 6. července 2005 o uznávání odborných kvalifikací, u nás zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace. Přehledné informace k této problematice jsou uvedeny na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.Více informací

Na základě pracovnělékařské prohlídky poskytovatel pracovnělékařské péče nebo registrující poskytovatel posuzované osoby vydává lékařský posudek, z jehož závěru musí být zřejmé, zda je posuzovaná osoba pro účel, pro který je posuzována, zdravotně způsobilá, zdravotně nezpůsobilá nebo zdravotně způsobilá s podmínkou, případně pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost, anebo zda její zdravotní stav splňuje předpoklady nebo požadavky, ke kterým byla posuzována. Jde o samozřejmost v případě zaměstnanců v pracovním poměru. Jak je to u jiných skupin pracovníků?Více informací